Tüdrukust naiseks
TÜDRUKUST NAISEKS
- Lecture 2.11.1 Kuidas muutub tütarlapse keha?30m
- Lecture 2.21.2 Naise suguelundid30m
- Lecture 2.31.3 Häbe ja tupp ehk yoni30m
- Lecture 2.41.4 Rinnad30m
- Lecture 2.51.5 Menstruatsioon30m
- Lecture 2.61.6 Igakuine tsükkel30m
- Lecture 2.71.7 Naise erogeensed tsoonid ja punktid30m
- Lecture 2.81.8 Vaagnapõhjalihaste treenimine30m
- Lecture 2.91.9 Naise ejakulatsioon30m
- Lecture 2.101.10 Eneserahuldamine30m
-
1.1 Kuidas muutub tütarlapse keha?
Kuidas muutub tütarlapse keha?
Rinnad hakkavad kasvama
Üks esimesi märke murdeea saabumisest on see, et sul hakkavad kasvama rinnad. Poistel ja tüdrukutel on rinnanibud üsna sarnased, kuid umbes 9‒11 aasta vanuses hakkavad tüdrukul rinnad kasvamisest märku andma. Rinnanibud muutuvad vaevumärgatavalt tumedamaks, hellaks ja võivad olla katsudes valusad. Nibu ümbritsev ala kummub ettepoole ja moodustab rinnamügariku. Tiheneb ka nibu ise ja nibuvälja ümber võivad ilmuda mõned karvad.
Tihti arenevad rinnad erineva kiirusega ja võivad seetõttu olla erineva suurusega. Rinnad saavad oma arenguga valmis 16.‒17. eluaastaks, selleks ajaks on nad üsna ühesuurused. Kui väike suurusevahe jääbki, on see enamasti väliselt märkamatu.
Rinna sisemus koosneb:
● rasvkoest, mis naissuguhormoonide abil rinda koguneb ja neile iseloomuliku kuju annab
● piimanäärmetest, mille ülesanne on lapsele piima valmistamine
● sidekoest, mis kõike seda koos hoiab
Piimanäärmetest väljuvad piimajuhad, mis avanevad pisikeste augukestena nibu pinnale. Tagantpoolt toetab rindu suur rinnalihas. Veidi on lihaseid ka piimanäärme sagarike ümber ja nibuväljas – see lubab piirkonnal külmast, erutusest või ärritusest kokku tõmbuda.
Ilmuvad karvad
Murdeea saabumist tähistab ka karvade ilmumine uutesse kohtadesse. Esmalt tekivad karvad kaenlaalustesse ja siis häbemekingule ehk kolmnurka, kus kere läheb üle jalgadeks. See juhtub umbes samal ajal, kui rinnad suurenema hakkavad. Esialgu ilmuvad mõned üksikud karvad. Neid on lihtne teistest eristada – uued karvad on enamasti tumedamad, pikemad ja pisut krussis. Aja jooksul tekib karvu juurde ja need hakkavad kolmnurgakujuliselt katma kogu häbemekinku. Karvadega kattuvad ka suured häbememokad ja kaenlaalused. Enamasti on uus karvastik sinu loomulikust juuksevärvist pisut tumedam. Ka sirgete juustega tüdrukutel on need karvad lokkis. Karvad kätel, jalgadel ning ülahuulel võivad muutuda tumedamaks. Mõned karvad võivad ilmuda ka kõhu keskjoonele nabast allpool ja rinnale.
Raseerida või mitte?
Arenev uus ja tumedam karvkate ei pruugi igaühele meeltmööda olla. Sul võib tekkida tahtmine karvad maha ajada. Kas seda teha või mitte, on sügavalt isiklik asi. Täiesti normaalne on karvu eemaldada kas osaliselt või täielikult, aga täiesti normaalne on seda ka mitte teha. Arvestama peaks küll sellega, et uued karvad kasvavad tagasi üsna kiiresti ja on sageli tugevamad kui enne (arvesta seda eriti näokarvade ja „vuntside” puhul). Kuna häbemekarvad kaitsevad ebasoovitavate bakterite eest, siis on hea nende kasvu piirata pigem vähem kui rohkem.
● Karvu saab naha pinnalt maha lõigata ehk raseerida.
● Saab kasutada ka karvaeemalduskreeme, mis karvad „ära sulatavad”.
● Võib rakendada meetodeid, mis karva juurega välja tõmbab, nagu vahatamine või masinaga epileerimine. Need meetodid on valusamad (eriti alguses), kuid annavad enamasti pikemalt kestva tulemuse.
● Mõnes ilusalongis tehakse spetsiaalse masinaga laser- või fotoepilatsiooni, mis pakub mõnel juhul pikemaajalist karvavaba tulemust.
1.2 Naise suguelundid
Naise suguelundid
Naiste suguelundeid tähistatakse erinevate sõnadega. Eestikeelsed sõnad „häbememokad“ ja „häbemekink“ justkui viitaksid sellele, et see piirkond on häbiväärne või et seda peaks kuidagi häbenema. Inimeste kõnepruugis on kasutusel ka sellised sõnad, mis mõjuvad suguelundeid halvustavalt.
Tegelikult on nii naise kui mehe suguelundeid eri kultuurides peetud pühadeks sümboliteks. Need annavad edasi elu ning võivad olla ülima naudingu ja ekstaasi allikas. Idamaades kutsutakse naise suguelundeid sõnaga yoni, mis tähendab sanskriti keeles lootoseõit. Lootos on ka ilu sümboliks. Yoni on sinu keha kõige püham koht, mis väärib austust ja armastusega kohtlemist.
Välised suguelundid
Häbe koosneb häbemekingust, suurtest ja väikestest häbememokkadest, kliitorist ja tupeesikust. On täiesti normaalne, et kõik need võivad olla igal naisel väga erineva kuju, suuruse ja värvusega. Erinevus on naist kaunistav ning kõik, mis on loomulik, on ilus.
Häbemekink on padjake häbemeluu kohal. Murdeeas kattub häbemekink karvadega.
Suured ehk välimised häbememokad.Häbemekink lahkneb kaheks suureks häbememokaks, mis võivad olla karvadega kaetud. Nende vahele jääb häbemepilu.
Väikesed ehk sisemised häbememokad asuvad suurte häbememokkade vahel ja ühinevad tupesuudmest tagapool. Need on kaetud roosa nahaga. Väikesed häbememokad on naistel väga erineva kuju ja suurusega.
Kliitor asub väikeste häbememokkade ülemises kokkupuutekohas. See on kõige tundlikum koht naise kehal. Kliitor on ainuke organ inimkehas, mille ainus ülesanne on seotud seksuaalse naudinguga. Samas ei tohiks keskenduda enda või partneri seksuaalsel erutamisel vaid kliitorile, see võib osutuda liiga intensiivseks ja „elektriliseks”.
Kusiti on juha, mida mööda liigub uriin. Kusitiava, mis asub tupeava lähedal, kaudu väljub uriin kehast.
Tupeava on tupe väline avaus.
Pärak e anus on seedetrakti avaus keha pinnal.
Lahkliha on piirkond tupeavause ja päraku vahel.
Bartholini näärmed asuvad suurte häbememokkade tagumises osas. Neid ei ole näha ega katsudes tunda. Seksuaalse erutuse puhul eritub nendest vedelikku, mis niisutab tupeesikut.
Neitsinahk ehk hüümen katab osaliselt tupeavaust. See on limaskesta volt, mis võib olla mitmesuguse kujuga. Mõnedel juhtudel võib see aga üldse puududa. Neitsinahk võib venida või rebeneda esimese vahekorra ajal, tampooni kasutamisel, sõrme viimisel tuppe või sporti tehes. Venides või rebenedes võib esineda ka vähest veritsust, kuid seda ei juhtu kaugeltki mitte kõigil. Neitsinaha purunemist seostatakse niiöelda süütuse kaotamisega. Ajaloos on perioode, kus sellel olnud suurem tähendus kui praegu. Mitmetes kultuurides pidi naine kindlasti enne abiellumist olema süütu. Kui ta seda ei olnud, tõi see perekonnale suurt häbi. Nii on ajaloost teada mitmed niiöelda abivahendid, kuidas pulmaööl voodilinadele siiski igal juhul punased plekid ilmuksid.
1. Kliitori kapuuts, mis ümbritseb ja kaitseb kliitori pead;
2. Kliitori pea;
3. sisemised häbememokad;
4. Erekteeruv kude;
5. Erekteeruv kude;
6. Kusitiava;
7. Välimised häbememokad;
8. Tupeava;
9. Esikunäärme ava (väljutab niiksust tupe märgamiseks);
10. Pärak;
Suurepärast ülevaadet naise suguorganite erinevuses peituvast ilust saad näha kipsjäljendite näol Briti galeriis The Great Wall of Vagina ja selle kodulehel http://www.greatwallofvagina.co.uk/great-wall-vagina-panels. Näiteks saad galerii kodulehel võrdluses näha kaksikõdede või ema ja tütre suguorganeid, samuti soovahetusoperatsiooni läbi teinud naise suguorganeid või suguorganid enne ja peale sünnitust.
Sisemised suguelundid
Tupp on emakakaela ja tupeava vahel asuv kanal. Tupe tagumises ehk sisemises otsas paikneb emakakaela suue. Tupe eesmine ehk välimine ots piirneb tupeesikuga ning avaneb väikeste häbememokkade vahelises pilus.
Emakakael asub emaka alaosas. Emakakaelas on avaus, mis on võimeline laienema. Selle kaudu väljub emakast menstruaalveri, liiguvad seemnerakud tupest emakasse ning läbi emakakaela tuleb sünnitusel ilmale laps.
Emakas on kergelt pirnikujuline keskmiselt 7 cm pikk ja 5 cm lai lihaseline organ. Emakas asub kusepõie ja jämesoole vahel. Emaka paks sein koosneb sisemisest limaskestast, tugevast lihaskestast ja serooskestast. Emakaõõs on vooderdatud limaskestaga, millest osa heidetakse koos verega menstruatsiooni ajal välja.
Munajuhad asetsevad mõlemal pool emakat ja ühendavad emakat munasarjadega. Seal toimub munaraku viljastumine. Munajuhade ülesanne on viljastunud munaraku transportimine emakasse.
Munasarjad on pisikesed ploomikujulised elundid, kus toodetakse naissuguhormoone – östrogeeni ja progesterooni. Munasarjas valmivad munarakud. Munarakk asub vedelikuga täidetud põiekese ehk folliikuli sees. Vastsündinu munasarjades on ligikaudu 500 000 munarakku, millest valmib elu jooksul umbes 400. Igas kuus hakkab neist küpsema 2‒4, kuid lõpliku küpsuse saavutab igakuiselt reeglina vaid üks munarakk. Ovulatsiooni käigus vedelikuga täidetud põieke lõhkeb ja laseb vabanenud munarakul munajuhasse liikuda.
Naiste ümberlõikamine
Naiste ümberlõikamine tähendab protseduuri, kus moonutatakse või sandistatakse naiste väliseid suguorganeid ilma, et selleks oleks meditsiiniline põhjus. Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) andmetel on maailmas hinnanguliselt 100 kuni 140 miljonit tüdrukut ja naist, kellele on tehtud ümberlõikamine. Tegu on naiste suhtes ülimalt jõhkra, vägivaldse ja ebavajaliku protseduuriga. Eestis ei ole see levinud ning tõenäoliselt ei ole sa sellega kokku puutunud. allikas:
Kõige „leebem“ naiste ümberlõikamise viis kujutab endast kliitori eesnaha eemaldamist või avamist, mille tulemusena hakkab kliitori pea välja paistma. Teiseks variandiks on kliitori ja väikeste häbememokkade osa
line või täielik eemaldamine, see võib hõlmata ka suurte häbememokkade eemaldamist. Kolmas, kõige ekstreemsem naiste ümberlõikamine kujutab endast kliitori ja nii väikeste kui ka suurte häbememokkade täielikku eemaldamist ning tupeava kitsend
amist. Jäetakse alles vaid väike pliiatsilaiune ava, et uriin ja menstruaalveri saaksid väljuda.
Protseduur võib põhjustada ägedat verejooks
u ja probleeme urineerimisel, samuti hilisemaid raskusi sünnitamisel ja vastsündinute surma. Kuna sageli tehakse ümberlõikamist ilma tuimestuseta, ebahügieenilistes tingimustes ning ilma anatoomia- või meditsiiniteadmisteta, võib see tekitada naistele tõsiseid terviseprobleeme või lõppeda isegi surmaga.
Ümberlõikamine on rahvusvaheliselt tunnistatud tüdrukute ja naiste inimõiguste rikkumiseks. Samuti peegeldab see sugudevahelist ebavõrdsust. On oluline teada, et tegu on naiste diskrimineerimise ekstreemse vormiga ning laste õiguste rikkumise ja väärkohtlemisega.