Poisist meheks
POISIST MEHEKS
- Lecture 2.12.1 Kuidas muutub noormehe keha?30m
- Lecture 2.22.2 Mehe suguelundid30m
- Lecture 2.32.3 Peeniste erinevused30m
- Lecture 2.42.4 Ümberlõikamine30m
- Lecture 2.52.5 Peenise mõõtmine30m
- Lecture 2.62.6 Kõva peenis ehk erektsioon30m
- Lecture 2.72.7 Seemnepurse30m
- Lecture 2.82.8 Eneserahuldamine30m
- Lecture 2.92.9 Mitteseksuaalne puudutus30m
- Lecture 2.102.10 Emotsioonid30m
-
2.1 Kuidas muutub noormehe keha?
Kuidas muutub noormehe keha?
Mis juhtub sinu kehaga, kui sa kasvad? Su välimus hakkab muutuma – seda nimetatakse murdeeaks. Muutused võivad alata juba 9-aastaselt, kuid enamasti toimuvad need 13‒14 aastaselt. Millal täpselt täiskasvanuks saamine algab ja kaua see aega võtab, on igaühel erinev. Näiteks habe võib mõnel noorel hakata kasvama juba 15-aastaselt ning teisel alles 25-aastaselt.
Miks need muutused toimuvad? Sinu munandid hakkavad tootma meessuguhormooni, testosterooni. See panebki asjad liikuma. Kasvamine ei pruugi alati olla mugav. Sinu elu teeb lihtsamaks see, kui sa teed sporti, ei suitseta, hoidud alkoholist ja uimastitest, magad piisavalt ning sööd korralikult.
Mis su kehaga murdeeas toimub?
- Kõigepealt hakkavad kasvama munandid ja peenis. Su munandikott suureneb ning muutub tumedamaks. Peenis kasvab pikemaks, muutub tumedamaks ja selle ümbermõõt suureneb (vaata ka peatükki 2.5 Peenise mõõtmine).
- Seejärel hakkavad kasvama karvad, esialgu alakõhule, sinna, kust peenis algab. Järgneb karvade kasv kätele, jalgadele, kaenlaalustesse, peenise ümbrusesse, munandikotile, näole ja rinnale. Näokarvad hakkavad kõigepealt tekkima ülahuule nurkadesse ning põse ülaossa, vuntsid tekivad ülahuule keskossa.
- Kasvad kiiresti pikemaks ning su kehakaal suureneb selle arvelt.
- Üsna tavaline on, et rinnanibud ja rinnanäärmed võivad suureneda ja tundlikumaks muutuda. Need võivad lausa mõne aja vältel tundlikud olla. Siiski mööduvad need nähud mõne aja jooksul iseenesest.
- Samal ajal toimub häälemurre, mis algab umbes 13‒14 aastaselt. See on tingitud häälepaelte, kõrikõhrede ja -lihaste kasvust. Häälemurre võib kesta paar aastat, kuid see võib toimuda ka märksa kiiremini. Kummalgi juhul pole tegu haiguse, vaid individuaalse eripäraga.
- Su peenis võib aeg-ajalt iseenesest kõvaks minna. Seda nimetatakse iseeneslikuks erektsiooniks. Iseeneslikke erektsioone võib poistel tekkida juba ka imiku- ja väikelapseeas. Murdeeas aga on see üsna tavaline, isegi regulaarne, et avastad end kõvastunud nokuga. Selles ei ole midagi halba ega häbiväärset, vaid see näitab, et sinu keha on terve ja tugev. Eriti tihti tuleb seda ette hommikupoole ööd ja hommikul, kui keha on kõige vitaalsem ja tundlikum.
- Umbes 12. ja 15. eluaasta vahel koged sa tõenäoliselt öösel iseeneslikku seemnepurset mida nimetatakse ka “märjaks unenäoks”. See tähendab, et su peenisest tuleb välja valkjat vedelikku, see on seemnevedelik ehk sperma. Sellega võivad kaasneda seksuaalselt erutavad unenäod ja naudingutunne. Miks see juhtub? Su munandid toodavad nüüd üha rohkem seemnerakke – see ongi iseenesliku seemnepurske põhjus. Neid nn „märgasid unenägusid“ tuleb ette kõigil poistel ja vahel ka täiskasvanud meestel. Saad iseeneslikud seemnepursked kontrolli alla, kui õpid oma keha paremini tundma, hakkad selle funktsioone juhtima ning oskad kehas olevaid energiaid ise suunata.Vaata ka peatükki: Sügav intiimsus ja transfiguratsioon.
- Seemnepursked võivad toimuda ka siis, kui sa ise oma peenise ja munanditega mängid ehk masturbeerid, mis on samuti igati tavapärane ja normaalne.
Vaata ka peatükki: Eneserahuldamine
On hea teada, et kui poisi munandites hakkavad valmima seemnerakud, siis võib poiss teha tüdruku rasedaks, kui seeme satub tüdruku tuppe. Tüdruk võib jääda rasedaks isegi siis, kui sperma satub tuppe näpu või mõne eseme abil. Ühes seemnepurskes (2‒5 milliliitrit ehk pool kuni üks teelusikatäit) on keskmiselt 80‒400 miljonit seemnerakku. Munaraku viljastamiseks piisab ühest seemnerakust. Seemnerakk on organismi üks väiksemaid rakke. See rakk on liikumisvõimeline ja meenutab mikroskoobis konnakullest.
Teismeeas väheneb tavaliselt poisi huvi lapselike mängude vastu. Selle asemele tulevad jõu, osavuse ja riskiga seotud tegevused, kuna keha toodab nüüd rohkem meessuguhormoone. Samuti suureneb tähelepanuvajadus ning tekib seksuaalne huvi vastassoo vastu, mis vahel väljendub ka kiusamise ja teiste lapsikute tegevustena.
Teismeeas kasvavad noored äärmiselt ruttu. Tihti areneb keha kiiremini kui aju. Kasv võib olla ebaproportsionaalne ning mõned kehaosad arenevad ja kasvavad teistest palju kiiremini. Selle pärast ei tasu muretseda, kuna peagi kasvavad teised kehaosad järele.
2.2 Mehe suguelundid
2.3 Peeniste erinevused
Peeniste erinevused
Nii nagu inimesed on erinevad, võib ka peenise ja munandikoti kuju, värvus ja suurus olla vägagi erinev. See on täiesti normaalne.
Enamik noormehi tunneb muret oma peenise suuruse pärast ja võrdleb seda teistega. Tuleb teada, et peenis võib meestel olla vägagi erineva kuju ja suurusega. Samuti võib see olla ka igas suunas veidi kõver. Seni kuni kõverus on mõõdukas, on see igati tavapärane ja normaalne. Kui kõverus ei suurene ajaga ja ei takista seksimist, on kõik korras.
Kas mu peenis on piisavalt suur?
Mida suurem on peenis lõdvalt, seda vähem suureneb ta erutudes ning vastupidi. Mida väiksem on ta lõdvas olekus, seda suuremaks võrreldes algse olekuga ta erutudes muutub. Peenis võib näida pealtpoolt vaadates väiksem, kõrvaltvaates paistab see suurem. Seepärast tundub peeglist vaadates peenis suuremana. Täiskasvanud mehe peenise pikkus on lõdvenenult tavaliselt 6–10 cm ja kõvas olekus umbes 10–15 cm. Mehe kõva peenise läbimõõduks on umbes 3–4 cm. Peenise mõõtmed ei sõltu seksuaalkogemusest. Tavalises olekus on mehe peenis lõdvenenud ja ripub allapoole.
Peenise suurus on eri rassides mõneti erinev – nt mongoliidsest rassist ehk aasialastest meestel on see enamasti veidi väiksemate mõõtmetega kui europiidsest ja negriidsest rassist meestel.
Peenise suurus on veidi seotud ka sinu kehakaaluga. Rasvkude ei mõjuta peenise suurust küll otseselt, kuid näiliselt võib kubemepiirkonna nahaaluse rasvkoe paksenemine peenist lühendada. Peenis on sidemetega sümfüüsiluu küljes kinni, seetõttu paistab üleliigsete kilode puhul su peenis väiksem, kuna suurem osa sellest jääb nö keha “sisse”. Arvatakse, et iga üleliigne 10 kg kehakaalu lühendab peenist näiliselt ca 1 cm võrra. Kehakaalu langedes saad selle kaotatud pikkuse muidugi tagasi.
Seksiga seoses sõltub peenise pikkusest see, kui sügavale oma partneri tuppe sa seksi ajal ulatud. Samuti ka see, milliseid piirkondi pääsed tupes stimuleerima. Loomulikult on naistel erineva suuruse ja sügavusega tuped ning kogemused on eri partneritega erinevad. Oma keha hea tunnetamine, kohalolu ning läbimõeldud, oskuslik ja teadlik seksuaalkäitumine ja loomulikult õigesti valitud seksipoosid – need kompenseerivad edukalt füüsiliselt lühema peenise puudujäägid. Näiteks asendis, kus naine on selili, jalad rinnale kõverdatud või mehe õlgedel, lüheneb naise tupp ligi 1/3 võrra ja tupe sügavamatesse soppidesse pääseb edukalt ligi ka tagasihoidlikumate mõõtudega peenisega.
Kas peaksin peenist suurendama?
Internetist leiab hulgaliselt erinevaid meetodeid, tooteid, lehekülgi ja preparaate, mis lubavad peenist kiiresti ja märgatavalt suurendada. Oluline on suhtuda kõikidesse nendesse meetoditesse eluterve kriitika ja skepsisega. Enne nende kasutamist tasub kaine mõistusega hinnata, kas sa seda tegelikult vajad ja kas reklaamitud lubadused on realistlikud. Sama kriitiliselt tuleb läbi mõelda kirurgilised peenise suurendamise operatsioonid. Nende tagajärjeks võib olla rikutud tundlikkus, erektsioonihäired, ka erekteerunult allapoole suunatud kuju ja palju muud ebasoovitavat. Ihaldatud tulemuseks võib olla paremal juhul vaid mõni üksik lisasentimeeter ja sedagi vaid enamasti lõdvas olekus.
Kasvueas poiste peenise tulevast suurust on võimalik mõjutada küll, kuid enda tervise huvides on vaja siin teadlikku ja juhendatud lähenemist. Igasugune isetegevus võib lõppeda vigastuste ja tüsistustega.
Mis on oluline peenise ja munandite normaalseks arenguks?
- Lapsepõlvest alates tuleb lasta peenisel gravitatsiooni mõjul vabalt maa poole venida. Sama ka sportides – hüppamisel ja liikumisel venitab peenist inertsjõud, mis aitab peenisel pikemaks kasvada.
- Kui aluspesu kasutatakse, siis tuleb juba lapsepõlvest alates kanda pigem mugavaid ja avaraid boksereid. Ebasoovitavad on kitsad aluspüksid ja teksad, mis suruvad peenist ja munandeid vastu ihu.
- Eriti vastunäidustatud on regulaarne kitsaste retuuside, jalgrattapükste ja muude selliste pükste kandmine, mis peenist ja munandeid tihedalt vastu keha suruvad.
Tähtis on seejuures nii aluspesu kui muude riiete materjal. Kunstmaterjal on enamasti tehtud naftaproduktidest. Sellest on valmistatud ka enamik sportimiseks mõeldud riideid. Neist riietest imendub kehasse mitmesuguseid aineid, mis on keha jaoks mürgiseid. See juhtub eriti siis, kui higistada. Parem on kanda naturaalsest puuvillast riideid, eriti nn mahedast ja ökotoorainest toodetud riideid. Mahetoorainest riided võivad olla külla kallimad kui tavalised riided, kuid vähemalt aluspesu puhul tasub see investeering ennast ära.
2.4 Ümberlõikamine
Ümberlõikamine Ümberlõikamine tähendab seda, et operatsiooniga eemaldatakse peeniselt eesnahk. Eestis ümberlõikamisi üldiselt ei tehta. See võib juhtuda vaid mõne haigusega seoses ja meditsiinilistel näidustustel. Maailmas on aga suur hulk mehi ümberlõigatud ning seda protseduuri tehakse enamasti usulistel või kultuurilistel kaalutlustel. Näiteks lõigatakse lapsepõlves ümber kõik moslemi ja juudi poisid. Eesnaha lõikus ei mõjuta võimet anda või saada seksuaalset naudingut. Ümberlõikamise ajalugu Meeste ümberlõikamine on väga vana traditsioon ning selle algusaeg pole teada. Vanimad tõendid ümberlõikamisest pärinevad Vana-Egiptusest, umbes 2400 aastat enne Kristust, kus ühel hauakambri maalingul on kujutatud ümberlõikamise protseduuri. Ümberlõikamise kombe tekkimise täpne põhjus pole teada, kuid arvatavasti oli omal ajal tegemist praktilise hügieeniprobleemiga. Soojas kliimas kippus eesnaha alla kogunev mustus põletikke tekitama ning põletiku en2.5 Peenise mõõtmine
Peenise mõõtmine Ükskõik kui palju ka ei räägita, et „peenise suurus ei ole oluline“, on mehed oma võistlejaloomuse tõttu ikkagi läbi põlvkondade peenise suurust omavahel võrrelnud. Pole põhjust uskuda, et see edaspidi muutub. Nagu füüsikatunnist teame, on igasugusel mõõtmisel väärtust vaid juhul, kui mõõtmine (sh mõõtühikud, mõõteriistad, mõõdetav objekt jms) on standardiseeritud ja kui erinevatel juhtudel talitatakse ühte moodi. Peenise suuruse mõõtmisel mõõdetakse üldjuhul maksimaalselt erekteerunud peeniste pikkust ja ümbermõõtu. Tavaolekus, nn lõdva peenise mõõtmisel puudub mõte, kuna lõdva peenise suurus võib olla hetketi väga erinev. See sõltub keskkonnast, eelkõige temperatuurist, õhuniiskusest ja teistest teguritest. Samuti ei ole lõdva peenise suurusel seksi seisukohast mingit tähtsust. Kuidas mõõta peenist? Peenise pikkust mõõdetakse peenise pealt, lükates erekteerunud peenise horisontaalsesse asendisse. Mõõdulindi2.6 Kõva peenis ehk erektsioon
2.7 Seemnepurse
Seemnepurse Seemnepurse ehk ejakulatsioon tähendab seda, et seksuaalse stimulatsiooni või erutuse tagajärjel tuleb (või purskab) mehe peenisest välja sperma. Seemnepurse seostub keerulise sündmuste ahelaga organismis. Selle lõpufaasis ei saa mees toimuvat enam ise teadlikult kontrollida. Seemnepurse on keha refleks, mida juhivad autonoomne ja somaatiline närvisüsteem. Purske kutsub esile peenise ja munandite hellitamine või puudutamine ning peenise stimuleerimine seksi ajal ehk penetratsioon, mis tähendab peenise liigutamist tupes. Seemnepurske refleks liigub häbemenärvis mööda sensoorseid närviteid ning seemnevedeliku rütmilist purskumist juhib somaatiline häbemenärv. Peenise stimuleerimisel algavad vaagnapõhjalihaste kokkutõmbed, mida ei ole võimalik teadlikult juhtida. Selle tulemusel surutakse seemnepõiekestes paiknev sperma hoogsalt mööda kusejuha kusitiavast välja. Enamasti kaasneb sperma väljumisega ka intensiivne heaolutunne ehk orgasm, kuid anatoomil2.8 Eneserahuldamine
Eneserahuldamine Eneserahuldamine ehk masturbeerimine on see, kui sa pakud endale ise seksuaalset naudingut. Selle kaudu on hea oma keha tundma õppida, seksuaalset vastupidavust treenida ja muidugi ka niisama endale naudingut pakkuda. Eneserahuldamine on loomulik ja eluterve tegevus, enamus suguküpseid poisse ja mehi tegeleb sellega ning seda isegi siis, kui neil on püsipartner. Eneserahuldamises ei ole midagi halba ega häbiväärset. Mehed rahuldavad ennast tavaliselt käega eesnahka edasi-tagasi liigutades ja peenisepead hõõrudes. Kui mees on ümber lõigatud, ehk tema eesnahk on eemaldatud, siis saab ta masturbeerida kasutades libestit (nt kookosõli), et tema peenisepea käes mõnusalt libiseks. Võib proovida ka kunstvagiinat, mis aitab seksi matkida. Kindlasti võid kasutada libestit, sülge või näiteks kookosõli, et muuta puudutust libedamaks ja pehmemaks. Ära kasuta seepi või muud sarnast vahendit, see kuivatab limaskesta ja võib mõjuda kusejuhas kõrvetavalt. Tih2.9 Mitteseksuaalne puudutus
Mitteseksuaalne puudutus Mitteseksuaalne ehk platooniline füüsiline kontakt on näiteks sügav kallistus, kaisutamine või teineteisele toetudes istumine. Selline kontakt vähendab stressi, tõstab enesehinnangut ja aitab luua suhteid. Kui sa lubad endale aeg-ajalt mitteseksuaalseid puudutusi, siis võid kogeda oma elus suuremat läheduse ja toetuse tunnet. Puudutades vähendad üksindust ning tunned teiste inimestega suuremat ühendust. Kas sina oled valmis teist inimest pikalt puudutama? Kui sageli seda üldse näiteks meeste vahel juhtub? Või mehe ja naise vahel, kes ei ole omavahel suhtes? Mitteseksuaalne kontakt ei tähenda pelgalt kiiret käepigistust või kallistust pepud taga uppis, et suguorganid kokku ei puutuks. Tegu on niisuguse füüsilise kontaktiga kahe inimese vahel, mis on lohutav, mugav ja isiklik, kuid pole seksuaalne. See võib olla näiteks käest hoidmine, teineteise vastu toetumine või külg-külje kõrval istumine. Kas pelgad lihtsalt niisama puudutad2.10 Emotsioonid
Emotsioonid
Empaatia on intellektuaalne võime teisi inimesi mõista. Empaatia ja kaastunde puudumine võib aga muuta inimese agressiivseks ja tekitada sisemist segadust.
Ühiskondliku surve ja kasvatuse kaudu on naised sageli empaatilisemad kui mehed. Poisid ei saa tihti enda ja teiste emotsioonidest aru. Kas sinuga on ka niimoodi?
Miks on tähtis õppida oma tundeid väljendama?
Kui sa mõistad oma tundeid, on sul võimalik aru saada sellest, mida teised inimesed tunnevad.
Mida rohkem inimesed mõistavad ja tunnetavad teiste tundeid ja emotsioone, seda õnnelikumaks, turvalisemaks ja tervemaks muutub maailm meie ümber.
Kui õpid teadlikult oma tundeid väljendama ja arendad oma empaatiat, on sellel mitmeid eeliseid:
- sa oskad luua häid sõprussuhteid
- sa oled suhtlussituatsioonides veenev
- sa oled vähem agressiivne
- sa suudad luua vastassugupoolega toimivaid suhteid
- sul on võimalik leida paremaid töökohti ja olla näiteks tulevikus austusväärne juht
- sa oled kokkuvõttes õnnelikum inimene, oskad kohelda naisi paremini ning nautida täisväärtuslikke suhteid
Kui mees on loobunud oma emotsioonide väljendamisest, siis takistab see tundmast ehedat armastust ja ühtekuuluvust. Ometi ju igatseme kõik just selle järele. Tõeline mees julgeb kasutada oma sisemist jõudu ja heita kõrvale meedia, perekondliku ja ühiskondliku ajupesu ning väljendada oma emotsioone ja näidata oma haavatavust.
Millisesse rolli ühiskond poisse surub?
Enamikku poisse õpetatakse juba varakult oma emotsioone alla suruma ning olema visad. Iga kord, kui poisid ei käitu vastavalt nn poiste normidele ja väljendavad hoopis oma õrnust ja emotsioone, võivad nad põlu alla sattuda. Seetõttu õpivad tundlikumad poisid eitama oma tõelist mina, et olla oma eakaaslaste seas aktsepteeritud ja heaks kiidetud. Selline eitamine võib tekitada hirmu, ärevust ja madalat enesehinnangut.
Ühiskondlikud normid nõuavad, et poisid peavad olema agressiivsed, sitked, tugevad, vastutavad ja toimekad. Juba väikesest peale kuuleb poiss lauseid nagu “Mees ei nuta!” või “Käitu nagu mees!”. See surub poisid ja mehed ühiskonnas kitsasse kasti. Iga kord, kui mees astub sellest kastist välja, võib ta tunda saada alandust. Juhul kui poisid väljendavad oma emotsioone nagu hirm, ärevus või kurbus, siis nähakse neid naiselikena ja peetakse nõrkadeks. Kogu ühiskond, vanemad ning teised lapsed kohtlevad poisse nii, nagu poleks emotsioonid neile lubatud. Seega õpetab ühiskond, et mees peab kõiki oma emotsioone alla suruma. Vaid viha on justkui aktsepteeritav emotsioon. Seevastu tüdrukud, kes väljendavad näiteks hirmu ja kurbust, täidavad sellega teiste ootusi ning see aitab neil olla ka teiste tüdrukute seas vastu võetud.
Ühiskond justkui nõuab, et mehed ei tohiks kunagi nutta või hirmu väljendada. Samas on teada, et oma emotsioonide mahasurumisel on rasked tagajärjed. Siin on leitud seoseid meeste depressiooni ja ka enesetappudega. Susan Nolen-Hoeksema Stanfordi ülikoolist leidis, et poisid vanuses 8–12 olid märgatavalt rohkem depressioonis kui tüdrukud. Isegi tundlikud mehed hoiduvad nutmisest. Kuigi näiteks dr Elaine Aroni uurimistöö näitab, et nii meeste kui naiste seas esineb ülitundlikkust võrdselt.
Samuti on meestele õpetatud, et abi küsimine on nõrkuse märk. Loogiliselt järeldades tuleneb see sellest, et surutakse maha kõik negatiivsed tunded, välja arvatud viha. Kui sul ei tohi olla murettekitavaid emotsioone, siis miks peaksid sa abi vajama? Tulemuseks on see, et paljud mehed kannatavad vaikides. Sellel aga võib olla negatiivne mõju mehe lähisuhetele, karjäärile ja ka tervisele.
Ei ole õige suruda mehi sellisesse rolli. Oma emotsioonidest arusaamine ja nende väljendamine on eelduseks, et sul saaksid tulevikus tekkida lähedased ja rõõmu pakkuvad suhted.
Poisid on sama emotsionaalsed kui tüdrukud
Uuringutest on selgunud, et vastsündinud poisid on tegelikult isegi emotsionaalsemad kui tüdrukud. Üks uuring näitas, et kui beebid on frustreeritud, nutavad poisid isegi sagedamini kui tüdrukud.
Poisse on õpetatud säilitama emotsionaalset kontrolli. Kui aga mõõta emotsionaalsetes olukordades poiste südame löögisagedust või naha elektrijuhtivust ehk peopesade higistamist, tuleb välja, et poiste ja tüdrukute vahel ei ole tegelikult erinevusi. Mõlemad reageerivad emotsionaalsele situatsioonile sarnaselt.
Poisina on sul samasugused inimlikud vajadused nagu tüdrukutel – sa soovid oma sisimas olla armastatud, hoitud ja austatud. On täiesti okei tundeid tunda ja neid väljendada, turvalises keskkonnas saad seda tasapisi proovima hakata.