Seks
SEKS
- Lecture 2.14.1 Mis on seks?30m
- Lecture 2.24.2 Mees-ja naisenergia liikumine30m
- Lecture 2.34.3 Nauditava seksi eeldused30m
- Lecture 2.44.4 Kuidas pikendada ühet ja suurendada naudingut30m
- Lecture 2.54.5 Enamlevinud seksimured30m
- Lecture 2.64.6 Esimene kord ehk “süütuse kaotamine”30m
- Lecture 2.74.7 Monogaamia või polügaamia30m
- Lecture 2.84.8 Suudlemine30m
- Lecture 2.94.9 Tantramassaaž30m
- Lecture 2.104.10 Vaginaalseks ehk tupeseks30m
- Lecture 2.114.11 Oraalseks ehk suuseks30m
- Lecture 2.124.12 Anaalseks ehk pärakuseks30m
- Lecture 2.134.13 Grupiseks30m
- Lecture 2.144.14 Orgasm30m
- Lecture 2.154.15 Seks ja uimastid30m
- Lecture 2.164.16 Seksimänguasjad ja abivahendid30m
- Lecture 2.174.17 Prostitutsioon30m
- Lecture 2.184.18 Pornograafia30m
- Lecture 2.194.19 Vägistamine30m
- Lecture 2.204.20 Sugulisel teel levivad haigused30m
-
4.1 Mis on seks?
Mis on seks?
Kas seks on pelgalt seksuaalvahekord, kus mehe peenis on partneri tupes või mõnel muul moel tema sees? Kindlasti mitte. Seksi saab väga palju laiemalt käsitleda.
Seksil võib erinevate inimeste jaoks olla väga erinev tähendus ning see võib sisaldada väga erinevaid tegevusi. Ei ole olemas ühte “õiget viisi, kuidas seksida”. Seks võib olla üks tunnete, armastuse ja läheduse väljendamise mooduseid. Seks võib tähendada tervet hulka tegevusi, mida tehakse uue elu eostamiseks. Mõne inimese jaoks võib seksimise eesmärk olla ka üksnes seksuaalse naudingu saamine või pakkumine või hoopis kinnitus oma enesehinnangule, et olen tahetud. Seks võib olla ka pingete maandamise võimalus ning suurte tunnetega ei pruugi seejuures midagi pistmist olla. Kellegi jaoks on seks tööriist, et liikuda edasi vaimsel ja spirituaalsel arenguteel. Tema jaoks muutub seks paarismeditatsiooniks, mille kaudu saab ta ühenduse kõrgema teadvusega ning jumalikkusega iseendas ja oma partneris. Seksil võib inimese jaoks erinevatel eluperioodidel erinevate partneritega olla erinev emotsionaalne tähendus ja ka füüsiliselt võib seks olla vägagi erinev. Igal juhul on seks alati üks oma seksuaalsuse väljendamise viise.
Näiteks võib teatud juhtudel tõlgendajast lähtuvalt seksi hulka kuuluda mõni järgmistest tegevustest:
• Eneserahuldamine ehk masturbeerimine
• Suudlemine või “amelemine”
• Hellitused, silitused või massaaž
• Rindade või rinnanibude stimuleerimine
• Suguelundite vastamisi hõõrumine (ka läbi riiete)
• Masturbeerimine koos partneriga
• Käega partneri suguelundite stimuleerimine
• Suuga partneri suguelundite stimuleerimine ehk suuseks ehk oraalseks
• vaginaalne seks ehk peenis tupes vahekord
• Seksmänguasjaga suguelundite stimuleerimine
• Anaalseks ehk pärakuseks (pärakupiirkonna stimuleerimine / peenise, sõrme või seksmänguasja sisestamine pärakusse)
• Seksuaalse sisuga jutuajamised, seksuaalfantaasiate jagamine, rollimängud
• Sidumismängud (nr partneri käte kinnisidumine)
• Internetiseks, telefoniseks, veebikaameraseks, seksuaalse sisuga sõnumid
• … ja palju-palju muud
Seksiks võib pidada kõikvõimalikke tegevusi, mis kutsuvad inimesel esile seksuaalset erutust ja naudingut. Kõik inimesed ei tarvitse kunagi kõiki ülaltoodud tegevusi proovida ning paljud ei tahagi kõiki neid proovida – see on täiesti normaalne. Igal inimesel on omad eelistused, mida ja kui palju nad kogeda soovivad.
allikas:
Veelgi laiemas tähenduses võib öelda, et seks on enda füüsiliste energiate avamise akt teise inimese ees. Seks võib toimuda ka pilgus, sõnas või puudutuses. Kindlasti algab seks juba enne seda, kui partnerite intiimsed kehaosad kokku puutuvad. Seks on mõte ja tunne – nii et vahel pole vaja füüsilise aktini jõudagi. Seks on julgus ja usaldus avaneda, saada ja vastu võtta. Seks on ilu ja rõõmu intiimne nautimine endas ja jagamine oma partneriga.
4.2 Mees-ja naisenergia liikumine
Mees-ja naisenergia liikumine
Igas naises ja mehes on olemas nii naisenergia kui meesenergia. Tavaliselt on naisenergia naistes rohkem aktiivne ning meesenergia on uinuvamas olekus. Meestega on enamasti just vastupidi – meesenergia domineerib ning naisenergia on tagaplaanil.
Naise sügavam olemus vajab tasast avamist
Naisenergia tekitab naistes tihti soovi lihtsalt olla armastuses, midagi tegemata, kaisutada ja silitada. Tavaliselt ei ole naisele sellisest suhtlusest oma partneriga kunagi küllalt. Samas võivad naised tunda pinget või kohustust olla aktiivne ja kirglik ning kaotavad seetõttu kontakti oma naiseliku loomusega. Kui naine eitab oma naiselikku olemust, siis ei pruugi ta kunagi jõuda sügava rahulduseni ning võib muutuda ärritunuks. On oluline, et naine jääks seksis iseendaks ning võtaks selle aja ja ruumi, mida ta vajab, et saada kontakti oma sügava olemusega.
Samas ei ole midagi valet või taunimisväärset kui naine on seksis aktiivsem pool. Erinevatel inimestel on seksivajadus ja seksuaalne aktiivsus väga erinev ning naine võib olla ka partnerist aktiivsem ja seksi algatav osapool. Oluline on see, et sa tegutseksid enda isiklikus tões, oleksid oma keha, meele ja hingega kooskõlas ning naudiksid seda, mida ja kuidas teed. Muidugi on vahel igati tore ja hea ka oma partneri soovidele vastu tulla, seda muidugi tingimusel, et need on sulle endale vastuvõetavad. Samuti on tore ka erinevaid asju katsetada, kuidas sa muidu tead, mis sulle meeldib ja mis mitte. Pikemas plaanis aga peaksid siiski lähtuma enda isiklikest eelistustest. Loodetavasti leiad partneri, kellega sinu eelistused kokku langevad, et kumbki pool ei peaks ennast teise soovide nimel liialt painutama.
Kui naine on täielikult aktsepteerinud ja omaks võtnud oma naisenergia, siis ärkab temas tõeline kirg ja aktiivsus. Kirge ja aktiivsust võib naine ka tahtlikult esile kutsuda, aga niiviisi meesenergiat esile kutsuda pole loomulik ja see ei too sama sügavat rahuldust. Samas katsetada ja mängida võib vahel ju ikka! Nii nagu elugi, ei pea ka seks olema üksluine ja kindlaksmääratud mustris. Võta naisena täielikult omaks see, kes sa oled ja mida sa vajad. On tähtis olla kontaktis oma naiseliku energiaga, ilma selleta võib seksuaalkogemus jääda ka mehele pealiskaudseks.
„On üks koht, mida puudutada, mis ajab iga naise hulluks – tema süda.”
Naisel on vaja tunda ennast armastatuna, austatuna ja hinnatuna, et luua emotsionaalne side. Seejärel avanevad ka tema süda ja tupp. Kogu naise keha on erogeenne tsoon ning seega pole vaja pöörata tähelepanu ainult kliitorile. See võib naise hoopis lukustada. Kindlasti tuleb keskenduda kõhumassaažile ja rindadele, et naise keha täielikult avada. Samas tuleb meeles pidada, et rinnad, eriti rinnanibud, on sama intiimne piirkond kui suguorganidki, seega alusta hellalt ja tundlikult, ära kiirusta.
Emakakael, mis on naise tupe sügavaim punkt, on otseselt seotud naise südamega. Sõrmedega katsudes tunned tupe põhjas ninaotsa sarnast esilekerkivat moodustist – see ongi emakakael. Kui mees suudab avada naise südame, avab naine talle ka oma tupe, see võimaldab omakorda naisel kogeda sügavaid emakakaelaorgasme.
Mehe olemus on aktiivne, tuline ja kirglik
Meestel on kalduvus olla seksis aktiivsem pool, see tähendab, et mees on enamasti meesenergias. Mehe jaoks on tähtis aktsepteerida oma loomust, kuid olla samal ajal täielikus kohalolus ja teadlikkuses. Lisaks suunamisele ja juhtimisele ongi just kohalolu meheliku energia väljenduseks.
“Mees on nagu ilmasammas ja naine pöörleb tema ümber kui stiihia”.
Ka partneritel on hea aeg-ajalt rolle vaheldada. Mees võib vahel alistuda oma partnerile ja võtta passiivse rolli, lubades oma partneril aktiivne olla. Näiteks võib mees lamada selili või istuda toolil ja lubada naisel enda otsas „ratsutada“.
Kirglikult orgasmi poole püüdlemine on meesenergia tavapärane viis seksuaalsust väljendada. Paraku viib selline küll loomulik kuid veidi ka loomalik järjest kiirust kasvatav käitumine väga lühikeste ja intensiivsete orgasmideni, mis pikemas plaanis ei paku piisavalt rahuldust ei naisele ega ka mehele endale. Kiires seksis ei ole iseenesest midagi halba, ent kui naisel pole võimalust kogeda pikema aja jooksul seksuaalaktis ka naisenergiat, võib ta jääda rahulolematuks ning nii jääb ka mehe seksuaalkogemus tegelikult poolikuks. Kirg, tulisus ja meesenergia on seksi ajal igati positiivsed, kuid selleni ei saa naist kiirustada. Kui tasakaalustada aktiivset meesenergiat sügava sukeldumisega lihtsalt naiselikku olemisse, on nii naisel kui mehel võimalik jõuda tõelise rahuloluni. Mehena on su ülesanne lubada naisel olla kontaktis oma naiselike vajadustega, nii jõuab naine ka kire, tulisuse ja meesenergiani ning paar jõuab tervikuna ekstaasi.
Ekstaasi viib nais ja meesenergiate tasakaal
Tõelise ekstaasini ja sügavate orgasmideni jõudmiseks on vaja aega, teadlikkust ja kohalolu. Hellituste ja hoidmisega alustamine lubab naisel saada kontakti oma loomusega ning edasi süttib tema kireleek loomulikul teel.
Tõsta erutust, kuid enne erutuse kõrgpunkti jõudmist ja plahvatust tuleks aga taas laskuda naisenergiasse, lasta energiatel harmooniliselt üle kogu keha laiali voolata, olla ja tajuda. Seejärel võib taas tõsta aktiivsust, kirge ja meesenergiat. Niimoodi nais- ja meesenergiaid seksi ajal tasakaalus hoides võib paar jõuda tõelisse ekstaasi.
Energiate tasakaal on oluline just seetõttu, et naises ärkaks meesenergia ning ta tunneks ennast terviklikuna. Samamoodi õpib mees kogema ja hindama naisenergiat eneses ning muutub seeläbi terviklikuks. Austus teineteise vastu, kohalolu ja südames olek on seejuures määraval kohal.
4.3 Nauditava seksi eeldused
Nauditava seksi eeldused
Seksi ajal on kindlasti tähtis lõdvestumine, kohalolu ja pühendumine. Mees peaks suhtuma naisesse kui ülimasse Jumalannasse, ilu ja energia maapealsesse kehastusse. Naine peaks suhtuma mehesse kui suunda näitavasse ja ruumi hoidvasse ülima olendi kehalikku väljendusse. Sügav austus, hoolivus, empaatia ja armastus loovad eeldused ka füüsilise keha ja meele lõdvestumiseks. Vaid nii on võimalik teineteisele lõputult anduda ja seeläbi kogeda jumalikku ühendust ning naudingut.
Hoia oma lõualuud lõdvestunud ning hääl vabalt voolavana. Ära hoia end tagasi ega krampis. Ära püüa midagi ega kedagi matkida ega olla keegi, kes sa ei ole – see takistab seksuaalenergia liikumist ja sügava naudingu kogemist. Ole rahul ja rahulolus iseendega ning näe oma partneris vaid kõige kauneimaid jumalikke omadusi. Hoia oma ego ja hinnangud voodist eemal.
Lõdvestumine, aktsepteerimine ja armastamine on seksis võtmetähtsusega. Lõdvestuda aitab see, kui loobud eesmärgi ehk orgasmi poole pürgimisest. Võta seksi kui kaunist teekonda, mitte kui eesmärgistatud tegevust. Mees ei peaks tundma pinget ega arvama, et ta peenis peab olema kogu aeg kõva ja kõvastuma juba esimesest pilgust või puudutusest. Selline arusaam tuleb pornofilmi süžeest, see ei ole tegelik elu. Samuti ei peaks naine tundma survet, et ta tupp ei avane või ei muutu märjaks piisavalt kiiresti.
Tuleb olla iseendaga ja oma kallimaga kontaktis ning lasta juhtuda kõigel sellel, mis juhtub. Kuhugi pole kiiret, midagi ei pea saavutama. Vahel on targem lükata seks edasi, kui teha seda poolvägisi „linnukese kirja saamiseks“.
Naisel tuleb õppida mehe peenist austama ja armastama, tegemist on imelise vahendiga naise ülistamiseks, tõelistesse kõrgustesse tõstmiseks, lõputu naudingu pakkumiseks ning ülima ime kordasaatmiseks ehk uue elu viljastamiseks.
Mees peaks nägema naise suguorganites püha templit ja väge, mis võimaldab tuua ilmale uue elu. Kui naine selle templi sulle avab, on see kõrgeim tunnustus, mida sa saad pälvida, ning sinu ülesanne on vastata sellele samaga.
Naine peaks harjutama mehe suguelundite piirkonda koguneva energia suunamist üle kogu mehe keha. Sel viisil kogeb mees sügavamat orgasmi. Mees peaks püüdma tõsta nii enda kui naise suguorganitesse kogunevat energiat kõrgemale, otsmiku ja pealae piirkonda – nii saavutatakse kontakt mõlema partneri jumaliku algega. Samuti võimaldab see mehel oma seksuaalenergiat paremini juhtida ja purset edasi lükata.
Energia juhtimise peamine töövahend on tähelepanu. Kui viia seksi ajal oma tähelepanu näiteks otsaesisele, joogateaduse järgi kolmanda silma asukohta, siis juhid sinna ka oma energia, arendad tajusid ja intuitsiooni ning tugevad oma mõttejõudu.
- Ära seksi, kui sa ei ole selleks valmis või kui partner avaldab sulle survet. Sul ei ole kuhugi kiiret, võid teha seda ka millalgi tulevikus.
- Arvesta, et partneri heaolu ei ole sinu vastutada, sinu vastutada on sinu isiklik heaolu. Kui mõlemad partnerid on valmis, siis saabub ka ülim heaolu mõlemale poolele.
- Naisena astu vahekorda ainult juhul, kui su tupp on märg, avatud ja selleks valmis. Mehena ära kiirusta, veendu, et sinu partner on valmis ja kutsub sind enda sisse.
- Armasta ennast piisavalt, et sa teaksid, mida sa vajad, ainult nii saad sa ka partnerile pakkuda seda, mida tema vajab.
- Õpi ennast tundma ning jaga ka partneriga, mis sulle oluline on. Tee seda siiralt ja südamest ilma valehäbita. Nii lood intiimse ja sügava kontakti.
- Austa iseennast, siis austab sind ka partner.
- Kui puudutad oma partnerit, siis tee seda alati armastava austustundega.
- Tundes erutust genitaalides, proovi seda suunata ka teistesse kehaosadesse. Püüa energiat sügava hingamisega ülespoole tõmmata või visualiseeri, kuidas sa tõstad energiat genitaalidest üles. Nii saad viia ennast sügavamate kogu keha hõlmavate orgasmideni.
- Parimad armastajad ei järgi kindlaid juhiseid, vaid kuulavad enda ja oma partneri keha. Nad oskavad teineteise keha lugeda ja igal hetkel vastavalt sellele tegutseda.
- Proovi lasta oma pea mõtetest vabaks ning kuula oma keha ja taju partneri keha.
- Ole oma partneri jaoks päriselt kohal, vaata talle silma, näe tema hinge ning taju ta südant.
- Mida sügavamalt ja rahulikumalt sa hingad, seda sügavamaks muutub lõdvestus ja nauding. Kiire ja pealiskaudse hingamisega võib küll kire üles kütta, kuid taaskord tuleks siis teadlikult sügavamalt ja rahulikult lõdvestuda, et kireenergia üle kogu keha valguks ja voolaks. Naisel on oluline ka sügavalt tuppe hingata, et see lõdvestuks ja avaneks.
- Mehena pea seksi ajal pea meeles, et naist puudutades ära proovi mitte teda erutada, vaid teda armastada. Suhtu seksuaalakti kui partneri armastamisse ja austamisse, mitte kui oma vajaduste rahuldamisse.
Hea seksi võtmesõnad
- Hoolimine, austus ja armastus
- Lõdvestus
- Kogu keha tundlikkus
- Hingamine
- Hääl
- Voolavus
- Avatus terve keha ekstaasile
- Pane mängima tempokas muusika, näiteks hoogsad trummirütmid.
- Raputa oma kehast välja kõik pinged, iga kehaosa eraldi. Eriti pööra tähelepanu puusade, tuharate, õlgade, rindkere ja pea raputamisele. Võid trampida ka kandadel, nii et su lahkliha jalgade vahel saaks tugevalt põrutatud. Raputa välja kõik valu, kannatused, piirangud ja negatiivsus.
- Proovi jõuda seisundini, kus sa mitte ise ei raputa, vaid su keha vappub iseenesest. Lase kõigel minna, alistu, lõdvestu.
- Võid seda harjutust teha üksi, koos partneriga või koos sõpradega. Eriti hea kui teed seda harjutust näiteks nädala aega järjest iga päev.
Harjutus. Kontakt partneriga
- Istu oma partneriga vastamisi, näiteks põrandal, rätsepaistes või põlvili.
- Võid taustaks panna mängima sobiva rahuliku muusika.
- Pane parem käsi partneri südamele või veidi kõrgemale ja vasak käsi pane partneri käele, mis asub sinu südamel. Vaadake üksteisele sügavalt silma täis armastust ja asutust teineteise vastu.
- Hingake pikalt ja sügavalt, võimalusel ühtlustage hingamine nii, et hingate ühel ajal sisse ja ühel ajal välja. Mees kohandab oma hingamise naise hingamisrütmi järgi, kuna naise hingamine on tavaliselt lühem.
- Kujuta ette, kuidas sinu süda avaneb, näe partneri silmis tema sügavat olemust. Vaata partneri füüsilisest kehast läbi ja näe partneri hinge. Püüa näha enamat, kui vaid füüsilist keha. Püüa näha naises naiselikkuse kehastust, Jumalannat, ja mehes mehelikkuse kehastust ehk elavat Jumalat.
- Tee seda harjutust vähemal 10 minutit, kui suudad, siis kauem.
- Tee seda harjutust regulaarselt enne seksi ja vaatle, kuidas see sind muudab.
4.4 Kuidas pikendada ühet ja suurendada naudingut
Kuidas pikendada ühet ja suurendada naudingut Mehe seksuaalkäitumist võib võrrelda tuletiku tõmbamisega. Tikk lahvatab kohe suure leegiga põlema, kuid põleb üsna kiiresti läbi ja kustub. Naise seksuaalkäitumine on võrreldav vee soojendamisega teekannus. Vee soojendamine võtab aega, aga kui vesi on juba kuum, püsib kõrge temperatuur kauem. Iseenesest ei ole nn kähkukates ehk kiires seksis midagi halba. Näiteks seks lõunapausi ajal võib olla väga põnev ja erutav. Samas jääb pidevaks ja rahuldustpakkuvaks seksuaalsuhteks sellest siiski pikemas perspektiivis väheks, eelkõige naisele. Naine vajab rohkem aega Naine vajab piisavalt pikka eelmängu, mis teatud juhtudel võib toimuda juba tükk aega enne voodisse jõudmist, kas näiteks tantsusaalis, spordirajal või lihtsalt flirtides. Samuti vajab naine seksuaalse rahulduseni jõudmiseks ka piisava kestvusega otsest penetratsiooni ehk jäigastunud peenise tupes liigutamist. Kuigi nii isiklikul teemal on adekvaatset sta4.5 Enamlevinud seksimured
Enamlevinud seksimured Peamised seksiga seotud tagasilöögid tulevad teadmatusest, parterite omavahelisest puudulikust suhtlusest, valehäbist, „tegija“ maskide kandmisest ja hirmust tunnistada, et ma võib-olla ei olegi täpselt selline, nagu ühiskond ootab. Seksimured on seda lihtsamalt lahendatavad, mida rohkem toome seksuaalsuse avalikult ja elutervelt oma ellu, vestlustesse ja aruteludesse. Eriti oluline on vabalt ja avatult seksi teemadel oma partneriga rääkida.Allpool on toodud rida sagedamini esinevaid tagasilööke. Ära tunne, et oled oma murega üksi ega arva, et just sinu mure on häbenemist väärt. Sagedasemad mured naistel ei koge orgasmi üldse või saab orgasmi harva keha on tuim ja suguorganid tundetud suguühtega kaasneb valu (tuimast valust või tundetusest kuni teravate pisteteni) suhtlus partneriga on ebapiisav eelmäng on ebapiisav ja erutust ei teki ei suuda piisavalt lõdvestuda ja end vabaks lasta ei saa piisavalt seksi ja sellega kaasneb stress &nbs4.6 Esimene kord ehk “süütuse kaotamine”
4.7 Monogaamia või polügaamia
Monogaamia või polügaamia Monogaamia Monogaamia tähendab seda, et lähisuhtes ja seksuaalsuhtes ollakse vaid ühe partneriga. Monogaamia on Euroopa kultuuriruumile omane. Selle eeliseks on, et partneriga tekib usalduslik suhe. Vaid ühe partneriga seksides puudub suguhaigustesse nakatumise oht. Samuti on teada võimalike laste isa ja on hea võimalus laste saamist planeerida. Plussiks on ka see, et moodustuv pere loob toimiva ühise majandusmudeli. Suurimaks monogaamia puuduseks võib lugeda võimaliku omandiinstinkti tekkimist. Üks partneritest võib hakata teist oma eraomandiks pidama. Üks pool võib seada teisele erinevaid piiranguid, samal ajal uskudes, et tal on õigus anda teisele korraldusi, mis ei kuulu vaidlustamisele. Mida intiimsema küsimusega on tegemist, seda tugevamalt kipub omandiinstinkt väljenduma. Kuivõtta lähisuhet kui enda arengu peeglit ja pakkuda seda ka teisele, siis käib siia juurde teisele vabaduse andmine, et ta saaks areneda just talle vajali4.8 Suudlemine
Suudlemine Suudlemine ei ole lihtsalt huulte kokku surumine ja sülje vahetamine. See on midagi palju enamat. Kas on see tehnika või energiavahetus? On see kiire ja kirglik või aeglane ja pikaajaline või midagi vahepealset? Suudlemine on meeldiv, ahvatlev, sensuaalne ja intiimne kogemus, mis võib samuti olla uskumatult erootiline, teraapiline ja sügavalt siduv. Dopamiin ja serotoniin on neurotransmitterid, neist esimene on enesekindluse ja heaolu hormoon ning teine tasakaalustab tuju. Kirgliku suudlussessiooni jooksul päästavad need ained valla oksütotsiini, mis on tuntud kui armastuse hormoon. Oksütotsiin toob kaasa üldise sära, sügava rahulduse ja naudingut pakkuva emotsiooni. Sensuaalsed suudlemistehnikad pane oma kallim su huuli ihkama suudle hästi aeglaselt hinga suudlemise ajal seksuaalenergiat läbi oma keha suudle vaheldumisi aeglaselt ja sensuaalselt ning jõuliselt ja karmilt vaata suudlemise ajal oma partnerile silma lase suudeldes häälel julgelt välj4.9 Tantramassaaž
Tantramassaaž Tantramassaaž on kombineeritud erinevatest massaažitehnikatest. See hõlmab kogu keha, sealhulgas ka suguorganeid. Just suguorganites peitub tohutu energiapotentsiaal, mille äratamisel võid saavutada oma tõelise väe. Teiste massaažiliikide puhul jäetakse intiimpiirkonnad tavaliselt puutumata, mis süvendab nende suhtes võõristust ja kontakti puudumist. Tantramassaažis ei keskenduta suguorganitele, kuid need kaastakse kehatöö protsessi. Tantramassaaži võtmemõiste on energia – see töötab seksuaal- ehk elu- ehk loomisenergiaga, mis asub meie teises ehk sakraaltšakras. Vahel kustutakse seda ka seksuaaltšakraks. Massaaži eesmärgiks on keha seitsme energiakeskuse ehk tšakra äratamine. Need energiakeskused paiknevad piki selga ja massaaž aitab vabaneda energial, mis on neisse talletunud. Tantramassaaži seansid aitavad järk-järgult puhastada keha energiasüsteemi, tšakraid ja meridiaane. See lubab kinni jäänud energial levida ja voolata la4.10 Vaginaalseks ehk tupeseks
Vaginaalseks ehk tupeseks Vaginaalseks ehk tupeseks, kui kõige tavapärasem seks, kus mehe peenis on naise tupes. Vaginaalseksi ehk tupeseksi all peetakse silmas seda, kui mehe peenis siseneb naise tuppe. Kuigi tegemist on kõige tavalisema ja rutiinsema seksuaalvahekorra viisiga, võib see olla ka kõige sügavamate ja erilisemate kogemuste allikas. Kuna loodus on loonud mehe ja naise suguorganid ühenduma, siis võidki sellises ühtes leida täieliku kokkusulamise ja lõputu ühenduse oma partneriga. Sageli peetakse tupeseksi omaette eesmärgiks, kuhu iga seksuaalne tegevus peaks välja jõudma. Vaginaalne vahekord on tõesti üks sügavamaid viise, kuidas partneriga ühendust luua, kuid kindlasti ei pea see olema eesmärk omaette. Selline eeldus ja ootus võib tekitada pingeid mõlemas partneris ning hoopis takistada vaginaalseksist sügavama naudingu saamist. Vaginaalseksi nautimiseks on oluline, et mõlemal partneril oleks üksteisega mugav olla. Pingetest ning ootus- ja sooritus4.11 Oraalseks ehk suuseks
Oraalseks ehk suuseks Oraalseks ehk suuseks tähendab seda, kui üks partner teise suguelundeid ja erogeenseid piirkondi (peenis, kliitor, häbememokad, rinnanibud, tupeava, pärak jms) suuga erutab ja nii oma partnerile ja ka endale naudingut pakub. Suuseksi tegemine nii naiselt mehele kui mehelt naisele on laialt levinud ja tänapäeval igati aktsepteeritud. Selleks, et suuseksi saamisest või andmisest naudingut saada, peavad partnerid seda ise selgelt soovima. Kui sulle tekitab suuseks vastumeelsust või on lihtsalt ebameeldiv, siis keegi ei sunni sind seda tegema selleks, et sa „normaalne” oleksid. Suuseks ei pea ilmtingimata kuuluma kohustusliku osana paari seksipraktikate hulka, kuid võib seda värvikamaks ja nauditavamaks muuta. Kui ühele partneritest suuseks esmapilgul ei sobi, tasuks leida ka selle põhjused, miks suuseks on ebameeldiv, ning sellest partneriga rääkida. Kindlasti on oluline genitaalide hügieen, et suuseksi oleks meeldiv pakkuda. Samuti on tähtis ra4.12 Anaalseks ehk pärakuseks
Anaalseks ehk pärakuseks Anaalseks on suguühe päraku kaudu, kus peenis või mõni ese viiakse naudingu tekitamise eesmärgil pärakusse. Anaalseksi on vähemalt korra elus katsetanud märkimisväärne osa inimestest, seega ei saa seda pidada vaid pornograafia valdkonda kuuluvaks tegevuseks. Loomulikult peavad enne pärakuseksi katsetamist mõlemad osapooled sellest huvitatud olema ning selleks tuleb rahulikult ja teadlikult valmistuda. Pärakuseks ei pea kuuluma igapäevase seksuaaltegevuse hulka, kuid mõned paarid peavad seda vägagi naudingut pakkuvaks, väestavaks ja energeetiliselt stimuleerivaks, sealhulgas ka vastuvõtvale poolele. Tihti kogetakse esmakordse anaalseksi katsetamise käigus valulikkust ja seetõttu loobutakse sellest. Anaalseksi puhul on tähtsamaid märksõnu rohke libestamine. Anaalseksi ettevalmistamisel on vaja teada, et päraku rõngakujuline sulgurlihas koosneb n-ö topeltrõngast. Kui libestit määritakse pärakule vaid väljastpoolt või libestatakse p4.13 Grupiseks
Grupiseks Grupiseks on kolme ja enama osaleja vaheline seks, kus võib toimudapartnerite jagamine ja vahetamine. Olukorda, kus mitu paari lihtsalt samas ruumis seksivad, ei peeta üldiselt grupiseksiks. Grupiseksi puhul tuleb eriti hoolikalt silmas pidada turvaseksi nõudeid, kuna sugulisel teel levivate haiguste oht on mitme partneriga seksides suurem. Osalejate hulk võib olla paaris või paaritu. Grupiseks on sageli tugev tuleproov suhtes olevatele partneritele, sest näha oma kallimat kellegi teisega seksimas võib olla nii väljakutse kui ka usaldust ja lähedust suurendav akt. Oluline on enne grupiseksi kõik mängureeglid selgelt ja üheselt kokku leppida, et vältida hilisemaid probleeme ja süüdistusi. Grupiseksi peetakse sageli veidi keelatuks ja patuseks, kuid seda erutavamaks. Vabas ühiskonnas ja juhul kui tegu on selgelt osaliste vaba tahtega, ei puutu see kuidagi kolmandatesse osapooltesse ja osalejatel on vaba voli seda nautida. Tähtis on, et kõik osalejad tõesti4.14 Orgasm
Orgasm Mehe orgasmid Tavaliselt seostatakse mehe orgasmi seemnepurskega ja mehe jaoks kaasnebki reeglina seemnepurskega oluline mõnuaisting. Kui mehe füüsiline keha on väga väsinud, on see naudinguaisting oluliselt väiksem kui puhanud ja vitaalse keha puhul. Väga vähesed mehed ei tunne seemnepurskega kaasnevaid naudinguid. Mehe seemnepurskega seotud orgasmi võib pidada nii energeetiliseks kui füüsiliseks nähtuseks. Samas on selle orgasmiga saadavad naudingud pigem füüsilist laadi. Need tulenevad lahkliha piirkonnas asuvate seemnepaunakesi ümbritsevate tahtele allumatute lihaste kokkutõmmetest ja kestvad vaid mõne sekundi. Seejärel tunneb mees end väsinuna ja tema huvi seksi vastu kaob seniks kuni keha ennast kogub. Tantristlike ja taoistlike tehnikatega saab mees õppida oma seksuaalenergiat juhtima selliselt, et ta tajub orgasmilisi tundeid ka ilma seemnepursketa. Kuivõrd seemnepurset ei toimu, siis on mees võimeline seksiga jätkama sisuliselt lõputult, tajudes4.15 Seks ja uimastid
Seks ja uimastid Uimastid tuimestavad kogu keha ja vähendavad suguorganite tundlikkust. Uimastite, näiteks alkoholi, mõju all on kergem lõdvestuda. Nii mõnedki takistused ja piirangud kaovad ning tuleb ette, et voodisse jõutakse kiiremini kui kainelt. Samas kipub seksikogemus alkoholiuimas sageli keskpäraseksvõi lausa kehvapoolseks jääma. Tagasihoidliku kogemuse tingib just keha tuimestamine, mis omakorda nõuab suuremat füüsilist stimulatsiooni ega lase seetõttu piisaval määral partnerile keskenduda. Uimastite mõju võib mehel pärssida ka erektsiooni tugevust ja stabiilsust ning liigutuste täpsust. Samuti kipub mõte uimastite mõju all rohkem rändama, seega on keerulisem käesolevale hetkele ja partnerile keskenduda. Uimastite mõju all võib juhtuda, et satutakse voodisse inimesega, kellega kaine peaga seda ilmselt ei juhtuks. Nii võib hommikune „üllatus” olla negatiivne. Eksisteerib selge trend, et uimastite mõju all saadud seksikogemusi kahetsetaks4.16 Seksimänguasjad ja abivahendid
Seksimänguasjad ja abivahendid Tänapäeva seksitööstus on väga suur äri ja sekspoed on täis kõige erinevamaid mänguasju, kostüüme ja abivahendeid, milleni fantaasia vaid ulatub. Kauba kvaliteet ja hinnatase on väga erinev. Müügil olevate mänguasjade eesmärgiks on eelkõige võimalus oma seksuaalelu huvitavamaks ja mitmekesisemaks muuta. Tihtipeale on sekspoe külastamine või internetikaubamajas ringivaatamine ja kauba valimine isegi põnevam kogemus, kui soetatud kauba hilisem kasutamine. Mänguasjade kasutamine on maailmas laialt levinud ja ilmselt leidub enamike seksuaalselt aktiivsete inimeste kodudes mõni vastav ese – on see siis aktiivses kasutuses või mitte. Seksikaupade kasutamises ei ole midagi halba ega taunimisväärset, oluline on, et kõik asjaosalised seda ise sooviksid ja tegevust naudiksid. Kindlasti ei ole kohane ega õigustatud ühele poolele mõne vahendi, mängu või fantaasia pealesurumine. Aruta oma mõtteid sel teemal avameelselt partne4.17 Prostitutsioon
Prostitutsioon Prostitutsioon on seksuaalteenuste osutamine tasu või hüve eest. Prostitutsiooni mõiste ei ole üheselt defineeritav. Kitsamas mõttes on prostitutsioon elukutselise prostituudi tegevus ehk seksuaalteenuste müük raha või muu hüve eest. Prostitutsioon laiemas mõttes võib tähendada mistahes hüvede saamist. Hüvede hulka võivad kuuluda toit, riietus, peavari, kingitused, soosing, karjäär jms, aga ka näiteks kaitse ja turvatunne. Ülekantud tähenduses nimetatakse prostitutsiooniks või prostitueerimiseks ka igasugust kõlbeliselt ebaväärikat käitumist kasusaamise nimel. Elukutseline prostituut on isik, kelle peamiseks sissetulekuallikaks on seksuaalteenuste müük. Sissetulekuteks võib lugeda ka mitterahalisi tulusid ja hüvesid, isikul võib samal ajal olla teisi ja suuremaid sissetulekuallikaid ning prostitutsioonist saadav tulu võib olla ajutise iseloomuga. Erinevates kultuurides võidakse prostitutsiooni mõista erinevalt. Protestantliku kultuuritaus4.18 Pornograafia
Pornograafia ehk porno
Algselt tähendas pornograafia kirjutisi prostituutidest. Tänapäeval käsitleb porno pigem visuaalseid kujutlusi ja fantaasiaid, mitte inimese tegelikku seksuaalelu. Paljudele on porno seksuaalse väljenduse eriliseks ja iseseisvaks vormiks. Teistele on see aga puuduva seksuaalelu asendajaks.
Näiteks Ameerika Ühendriikides kulutatakse pornovideotele neli miljardit dollarit aastas, mis on rohkem kui kulutused jalgpallile, pesapallile või korvpallile. Iga neljas internetikasutaja külastab vähemalt korra kuus veebis pornolehekülgi. On tehtud kindlaks, et mehed vaatavad internetis pornot rohkem kui mistahes muu sisuga veebilehti ning 66 protsenti 18–34-aastastest meestest külastab pornograafilisi sisuga veebisaite iga kuu. allikas:
Fantaasia võib olla põnev ja siiras seksuaalne väljendus ning selles ei ole midagi halba. Kui fantaasia pole aga enam sinuga ühenduses, siis on midagi halvasti ja tasakaalust väljas. Paljud noored mehed on alustanud kiire robustse internetiporno vaatamisega ajal, kui aju alles areneb (vanuses 12–17 aastat), kogedes varjatud traumat. Sellest vabanemine nõuab teadlikku pikaajalist pingutust, et paraneda ja taastuda. Suurim väljakutse on seejuures väljuda oma peast ja siseneda oma keha tunnetusse ehk luua uuesti ühendus ajuga, mis suudaks reageerida päris inimlikule kontaktile, tunnetele ja intiimsusele.Pornostsõltuvad inimesed rahuldavad tihti sellega oma puudujääke muudes eluvaldkondades – töös, eraelus, suhetes vastassugupoolega.
Porno mõju meestele
Porno hävitab meie väärtused. Videot vaadates hakkab su alateadvus kiirelt lahkama, mida sulle soovitakse öelda. Sa hakkad nähtut tõlgendama ja seoseid looma. Sellest lähtuvalt muudab alateadvus hiljem sinu käitumist häirival viisil. Pornograafia programmeerib sind langetama oma seksuaalseid standardeid ja julgustab sind otsima lihtsalt seksi. Selle tulemusena võid hakata looma ebaterveid suhteid suvaliste ettejuhtuvate naistega, kes on lihtsalt ilma piiranguteta seksist huvitatud. See näitab, et mehel puudub igasugune distsipliin, kuid mehel peaks siiski olema enda seksuaalsuse üle kontroll. Sa ei peaks olema oma seksuaalse iha ori, vaid hoopis sina pead seda juhtima ja kontrollima.
Lisaks sellele loovad sajad tunnid pornovaatamist sulle kindla ootuse, kuidas seks välja peaks nägema. Näiteks peenise panemine naise suhu kohe peale selle välja võtmist aanusest ei ole pärismaailmas tervislik. Kahjuks saavad teismelised pornot vaadates sealt nn seksiõpetust, mis juurutab väärarusaamu ja -käitumist.
Pornost tekivad tihti ka erektsioonihäired, kuna sage pornovaatamine viib tiheda eneserahuldamise ja erektsioonini, mis tekib ainult hard-corepornograafia nägemise peale. See tingib aga tõsiseid probleeme päriselus piisava erutuse kogemisega. Samuti võib tekkida sooritusärevus.
Võib juhtuda, et päriselus oled edaspidi võimetu tõelist intiimsust jagama. Porno ja eneserahuldamine nõuavad privaatsust ja seda tehakse salaja, mis omakorda viib häbini. Eraldatus ja häbi ongi peamiseks põhjuseks, miks mehed ei suuda päriselus tõelist intiimsust nautida. Üks esimesi pornovaatamise tagajärgi, mis noortel meestel tekib, on sotsiaalne piinlikkus avalikus ruumis, mis viib veel suurema häbi ja ebakindluseni.
Tekib võimetus püstitada ja saavutada väärikaid eesmärke. Enamikul meestel, kes tarbivad pornograafiat, on probleemid raha, suhete ja karjääriga. Mehed ei planeeri pornograafia vaatamist nii, nagu nad planeerivad karjääri või tööd oma ettevõttes.
Suureneb oht sattuda sõltuvusse heaoluhormoonist. Seks, maitsva toidu söömine, like’i saamine sotsiaalmeedias – see kõik vallandab dopamiini. Dopamiin on neurotransmitter, kemikaal, mis vabaneb närvirakust, et edastada signaali teisele närvirakule. See mängib meie ajus põhirolli ja „tasustab“ motiveeritud tegevust. Mida rohkem sa pornot vaatad ja masturbeerid, seda enam on su aju dopamiinist üle ujutatud. Aegamööda sinu tundlikkus selle aine mõjule väheneb ja sa vajad järjest enam stimulatsiooni, et tunda ennast hästi. Seega on sinu organismi rahulolutsükkel rikutud. See on aga tähtis saavutuste jaoks, mis on mehe elus tõeliselt olulised, nagu teadmiste omandamine, karjääri edendamine, perekonna loomine, ühiskonna arengusse panustamine. Porno hävitab su võime püstitada, saavutada ja nautida oma elu tõelisi eesmärke.
Väheneb ka meessuguhormooni ehk testosterooni tase, mis on vajalik su tervise, seksuaalse toimimise ja üldise heaolu jaoks. Regulaarne seks stimuleerib ja vabastab testosterooni, samas kui masturbeerimine seda ei tee. Testosteroon tõstab energiataset, enesehinnangut ja enesekontrolli, suurendab jõudu ja füüsilist vastupidavust, tervislikku ainevahetust, tõstab luude tugevust, aitab kaasa punaste vereliblede tekkele luuüdis ja soodustab vereloomet. See on oluline ka eesnäärme tervisele, neerude talitlusele ning mälu ja keskendumisvõime jaoks. Pärast seksi oled sa õnnelik ja rahulolev, masturbeerimine koos pornoga aga hävitab su testosteroonitaseme. See omakorda jätab su kurnatuks, mitte motiveerituks ning täidab su negatiivse häbi- ja süütundega.
On veel mitmeid viise, kuidas pornograafia nõrgestab su mehelikkust, muudab sind jõuetuks ja ajab segadusse. Kui sa vaevled halbade pornoharjumuste käes, siis oleks ehk aeg vaadata ausalt üle oma suhe pornograafiaga ning alustada pääsetee otsimist. allikas:
Porno mõju naistele
Statistika kohaselt on üks kolmandik pornolehtede vaatajatest naised. Porno mõju naistele on sarnane meestega. See muudab naiste soove, suhtumist ja tegevust.
Pornovaatamisega kahaneb naiste enesehinnang ja kasvab ebakindlus. Enamasti näevad naised pornofilmides head välja ja kujundavad teadmisi naise keha väljanägemise kohta. Enamik naisi ei ole aga tegelikult sellised ning see tekitab ebakindlust ja kehakomplekse, sh genitaalide suhtes.
Kindlasti tuleb endale teadvustada, et pornonäitleja keha on tema töövahend, mida kujundatakse nõudluse kohaselt. Näiteks rindade ja häbememokkade operatsioon, kehakarvade eemaldamine, huulte suurendamine, häbeme ja aanuse jumestus, veatud kõhulihased, rasvaimu, rääkimata juuste värvimisest ja pikendustest, kunstküüntest ja -ripsmetest.
Pornonäitlejad jätavad mulje, et nad naudivad seksi igal ajal, igaühega ning igas asendis. See tekitab tavalises naises survet teha asju, mis ei pruugi tegelikult meeldida. Igasugune enesega vastuolus toimuv tegevus tekitab aga vaimseid ja füüsilisi probleeme.
Mis võib kaasneda liigse porno tarbimisega?
- Raskused orgasmi saamisega. Porno vaatamine tõstab naiste vajadust tugeva stimulatsiooni järele. Ei rahulda enam see, mida võib saada tavalisest seksist. Naudinguni jõudmiseks on vaja rohkem jõulisemat seksi.
- Kasvab sõltuvus orgasmist saadavast heaoluhormoonist, mille rahuldustpakkuv doos iga korraga aina suureneb. See vajadus omakorda viib tiheda masturbeerimiseni, sest ükski partner ei suuda pakkuda rahuldust, mida saadakse ekraanilt pornot vaadates ja iseennast rahuldades.
- Äärmustesse kõikuv libiido. Võimalik, et soovitakse seksi kogu aeg või ei soovita üldse.
4.19 Vägistamine
Vägistamine Vägistamine on mistahes moel suguühtesse astumine inimesega, kes ei ole sellega vabatahtlikult nõus. Karistusseadustik räägib vägistamisest kui seksuaalse enesemääramise vastasest süüteost. Vägistajat karistatakse ühe kuni viieaastase vangistusega. Süüdlase karistus on kuus kuni viieteist aastat vangistust juhul, kui vägistamine on toime pandud noorema kui 18-aastase isiku suhtes, grupiviisiliselt, sellega on tekitatud raskeid kehavigastusi, see on toonud kaasa ohvri surma või on ohver viidud enesetapuni või enesetapukatseni. Vägistaja kasutab vägivalda, ähvardab sellega või paneb süüteo toime, kasutades ära seisundit, milles ohver ei ole võimeline vastupanu osutama või toimunust aru saama. Vägistamise eesmärgiks ei ole seks ega seksuaalne rahulolu, vaid ohvri kontrollimine, alandamine ja hirmu all hoidmine. Vägistamise ohvriks on sagedamini naised ja mõlemast soost lapsed. Tavaliselt on vägistaja ohvrile tuttav, sageli on selleks iseg4.20 Sugulisel teel levivad haigused
Sugulisel teel levivad haigused
Sugulisel teel levivad infektsioonid (STLI) ehk suguhaigused levivad peamiselt kaitsmata seksuaalvahekorra ajal. Nakatuda võib nii tupe-, suu- kui pärakuseksi ajal. Inimese tupe, päraku, kusiti ja suu sisepind on kaetud limaskestaga, millel elavad ja paljunevad STLI põhjustavad mikroorganismid (bakterid, viirused, algloomad).
Seega on ainus ja efektiivne kaitsevahend sugulisel teel levivad infektsioonid ennetamiseks korrektne kondoomi kasutamine kogu vahekorra vältel.
Osa nakkusi levib lisaks ka vere kaudu, nahk-naha kontaktil või emalt lapsele raseduse, sünnituse või imetamise käigus. Mõned sellised haigused on ravitavad, mõned mitte. Avastamata ja ravimata suguhaigused võivad põhjustada pikaajalisi ebamugavusi, aga ka eluohtlikke tagajärgi.
Kaitsmata seksuaalvahekorra ajal võivad need nakkusetekitajad levida ühe inimese limaskestalt teisele. Pole oluline, kas seksuaalpartnerid on erinevast või samast soost – risk nakatumiseks on kaitsmata vahekorra puhul igal juhul. Kui sul on avastatud suguhaigus, pead kindlasti teavitama ka oma seksuaalpartnereid, et ka nemad saaksid kontrolli minna ja vajadusel õigeaegselt ravi saaksid. Mitmed suguhaigused, eriti kõige levinumad nendest nagu klamüdioos ja gonorröa, võivad sageli kulgeda ilma sümptomiteta ning seetõttu ei pruugi inimene ise nakatumisest teadlik olla! Ka sümptomiteta kulgev suguhaigus võib põhjustada pikaajalisi terviseprobleeme ja muidugi nakatada ka sinu partnereid.
Millal peaks testima?
- Kui elad aktiivset suguelu enam kui ühe partneriga või sinu partneril on rohkem kui üks partner, siis oleks mõistlik regulaarselt ennast ja oma partnerit kontrollida.
- Kui oled olnud kaitsmata seksuaalvahekorras uue kontrollimata partneriga (tupeseks, suuseks, pärakuseks) ning te ei kasutanud kondoomi; kondoom purunes või libises maha; te ei kasutanud kondoomi terve vahekorra vältel.
- Sinu seksuaalpartneril on leitud sugulisel teel leviv haigus.
- Sul esineb sümptomeid nagu näiteks rohkenenud või halvalõhnaline voolus tupest, eritis peenisest, valulik urineerimine, ebaregulaarne või vahekorrajärgne veritsus, alakõhuvalu, valu vahekorra ajal, villid või muud moodustised suguelundite piirkonnas.
- Enne seda, kui otsustate partneriga loobuda kondoomi kasutamisest.
- Kui planeerid rasedust.
NB! Mõnedel haigustel on nö “peiteperiood” – see tähendab, et teatud perioodi vältel pärast nakatumist ei ole veel võimalik haigust testiga avastada ning testi tuleks mõne aja pärast korrata.
Kus ja kuidas testida?
- Noorte nõustamiskeskuses – kõikidele noortele 24-eluaastani (24.k.a.) tasuta, sõltumata sellest, kas on haigekassa või ei. Noorte nõustamiskeskuste kontaktid leiad siit.
- Naistearsti vastuvõtul, naiste nõuandlas (günekoloog) – saatekirjata.
- Meestearsti vastuvõtul (androloog) – perearsti saatekirjaga.
- Uroloogi vastuvõtul – perearsti saatekirjaga.
- Naha- ja suguhaiguste arsti vastuvõtul (dermatoveneroloog) – saatekirjata.
- Anonüümses AIDS-i kabinetis (ainult HIV test, mis tasuta), kontaktid leiad siit.
- Eriti mugav ja täiesti anonüümne on võimalus ennast testida kodus testikodus.ee keskkonna vahendusel. Korrektse teostamise juures on tegemist sama usaldusväärse testiga kui meditsiiniasutuses tehtud test, kuid test ise on suhteliselt kallis.
Analüüse saad anda:
- Naistel günekoloogilise läbivaatuse käigus vatipulgaga tupest või emakakaelast.
- Meestel uriiniproovist või vatipulgaga kusitist.
- Nii meestel kui ka naistel vajadusel vatipulgaga kurgust või pärakust.
- Teatud haiguste (nt HIV, hepatiidid, süüfilis) analüüse võetakse vereproovist. allikas:
Gonorröa ehk tripper
Gonorröa ehk tripperi tekitajaks on bakter, mis kahjustab naistel emakakaela limaskesta ja meestel kusiti limaskesta. Haiguse tõttu võib kahjustada saada isegi neel ja pärasool. Haiguse tunnused ilmnevad 3- 5 päeva pärast nakatumist, harvematel juhtudel võivad sümptomid ilmneda hiljem. Naistel on haiguse tunnusteks rohekaskollane eritis tupest ja valulikkus urineerimisel, on võimalik ka vereseguse eritise tekkimine. Meestel on haiguse tunnuseks rohekaskollane eritis peenisest.
Gonorröa levib, kui leiab aset kaitsmata tupe-, päraku- ja suuseks partneriga, kellel see haigus on. Tripperit võib edasi anda ka inimene, kellel haigus tunnused puuduvad. Gonorröa allub ravile hästi. Ravile lisandub ka patsiendile kohustuslik klamüdioosi ravi, seda seetõttu, et gonorröa esineb sageli koos klamüdioosiga. Samasuguse ravi peaksid läbima ka kõik nakatunu seksuaalpartnerid, olenemata nende uuringute tulemustest.
Juhul, kui haigust välja ei ravita, võivad esineda tüsistused. Meestel võib tekkida munandimanuste või eesnäärme põletik, naistel munajuhade põletik, mis võib põhjustada viljatust.
B-hepatiit
B-hepatiiti tekitab väga nakkav viirus, mis põhjustab maksapõletikku ning võib tekitada ka kroonilisi maksakahjustusi. Esimesed haiguse sümptomid kerkivad esile 2-6 nädalat peale nakatumist. Haigusega kaasnevateks tunnusteks on väsimus, peavalud, palavik, isu langus, iiveldus, oksendamine, kogu keha sügelus, silmavalgete kollaseks muutumine, tume kusi, hele väljaheide, kõhuvalu. Haigus levib kaitsmata tupe-, päraku- ja suuseksi ajal ning nõelte ja kasutatud süstalde ühisel kasutamisel.
Kindlat B-hepatiidi ravimit ei ole, ent selle ennetamiseks on loodud vaktsiin. Inimene paraneb aja jooksul iseseisvalt ja pärast seda pole haige olnud inimene enam nakkusohtlik. Mittehaigetunud püsipartner vajab kindlasti vaktsineerimist. Üksikutel B-hepatiidi juhtudel inimene ei paranegi ning jääb elu lõpuni nakkuse kandjaks.
Herpes ehk lihtohatis suguelunditel
Herpese tekitajaks on viirus, mis jaguneb kaheks: üks tekitab ohatise huultele, teine peamiselt suguelunditele. Suurel osal täiskasvanutest on viirus organismis olemas, ent enamikul ei löö see kunagi välja ja ilma analüüsi tegemata inimene ei saagi teada, et ta on herpes-viiruse kandja.
Huuleherpes võib suuseksi kaudu ka suguelunditele kanduda. Vaid ¼ nakatunutest tekib lööve, ¾ aga haigusnähud puuduvad. Sümptomid ilmnevad enamasti 3-7 päeva jooksul pärast nakatumist. Eesmalt ilmub sügelev laiguke, seejärel tekivad väikesed villid mis kiiresti lõhkevad. Järgnevalt tekivad haavandid, mis hiljem kattuvad koorikutega ja seejärel paranevad. Tihti kaasneb lööbega tugev valulikkus, kehatemperatuuri tõus ja lümfisõlmede suurenemine. Lööve võib mõne aja pärast korduda. Sageli avalduvad haigustunnused alles mõni kuu peale nakatumist, mõne inimese puhul ei avaldu need üldse – see sõltub inimese organismist.
Herpese edasikandumine on põhjustatud kaitsmata tupe-, päraku- ja suuseksist. Herpes levib ka juhul, kui herpesehaigel puudub lööve. Herpest ei saa täielikult välja ravida. Ravimid kõigest leevendavad haigustunnuseid.
Klamüüdia
Klamüdioosi tekitab klamüüdia bakter, see on kuse- ja suguelundite põletike põhjustajaks. Haiguse esimesed sümptomid ilmnevad 3-20 päeva pärast nakatumist. Omasteks tunnusteks on eritis kusitist ning valulikkus urineerimisel. Pooltel inimestel, kes on nakatunud on haigustunnused vaevumärgatavad ja seetõttu ei oska nad arsti poole pöörduda. Haigust on võimalik edasi kanda ka siis, kui haiguse tunnuseid pole. Klamüdoos levib kaitsmata tupe-, päraku- ja suuseksi ajal.
Klamüdioos on haigus, mis allub hästi ravile. Seal juures on oluline, et samal ajal ravitakse ka seksuaalpartnereid ning seda vaatamata partnerite uuringute tulemustele. Oluline on oma haigusest seksuaalpartnerit teavitada, sest ka partner peab saama samasugust ravi. Kui haigus jääb ravimata, võivad tekkida tüsistused: meestel munandimanuste ja eesnäärme põletik, naistel võib haigus olla lastetuse või emakavälise raseduse põhjuseks ning rase klamüdioosihaige naine võib sünnituse käigus nakatada ka oma vastsündinut beebit.
Kondüloomid ehk suguelundite näsad
Kondüloomide põhjustajaks on viirus, mis tekitab õrnroosasid või nahavärvi näsasid või tüükataolisi moodustisi. Neid võib esineda erineva suuruse ja kujuga, ent tihti meenutavad näsad lillkapsa kuju. Tekkinud moodustised võivad nii meestel kui naistel tekitada sügelust, valulikku eritist, vähest veritsust, lõhekesi ja muid põletikulisi nähtusi, eelkõige juhtudel, mil lisandub mingi muu nakkus. Näsad paiknevad enamasti päraku piirkonnas, pärasooles ning kusitis. Haigus levib kaitsmata tupe-, päraku- ja suuseksi kaudu. Kondüloomid on suhteliselt hästi ravile alluvad, kui määrida neid spetsiaalse ravimiga. Mõnedel juhtudel on vaja kasutada ka muid alternatiivseid ravivõtteid nagu külmutamine, kõrvetamine ning laserravi.
Kubemetäid
Kubemetäid on omapärase hallikaskollase värvusega parasiidid, kes paljunevad munedes. Nad on umbes 2-3 millimeetri pikkused. Verd imedes, tekitavad täid nahaärritust ja sügelust. Enamjaolt pesitsevad nad kubemekarvades, mõnel juhul võivad nad levida ka kehakarvadele, kaenlaaluste karvadele, harvematel juhtudel kulmudele ning ripsmetele. Täide levimise põhjuseks on kaitsmata tupe-, päraku- ja suuseks. Täid võivad levida ka muude tihedate kehaliste kontaktide ajal ning ühise voodipesu kaudu.
Et täidest vabaneda, kasutatakse erinevaid shampoone ja salve, mis on apteegis saadaval ilma retseptita. On oluline, et kõik perekonnaliikmed ja partnerid teevad sama ravi ühel ajal läbi. Kõik esemed, mis on olnud kontaktis inimesega, kes on nakatunud, tuleb pesta ja riideesemed tuleks ka triikida. Et nakatumist vältida, tuleks veenduda, et partner pole täide kandja, kindlasti ei tohiks oma aluspesu teiste inimestega jagada ja voodipesu peaks olema alati puhas.
Sügelised
Lest, mis tekitab sügelisi, on väga väike, palja silmaga vaadates on tegu peaaegu nähtamatu parasiidiga. Umbkaudselt 2-3 nädalat pärast nakatumist tekib nakatunul tugev sügelus, mis tugevneb enamasti õhtuti enne magama jäämist. Tavaliselt pesitsevad lestad kohtades, kus nahk on õrnem, seega esineb neid suguelundite ümbruses, munandikottidel, kaenlaalustes, sõrmede vahel, käsivartel, rindadel, kõhul ja reitel. Sügelised levivad, nagu ka kõik teised suguhaigused, kaitsmata tupe-, päraku- ja suuseksi ajal. Need võivad levida ka tihedate kehaliste kontaktide ajal ning ka nakatunuga ühes voodis magades.
Sügeliste ravimiseks on spetsiaalsed salvid ja kreemid, mis on apteekides saadaval ilma retseptita. Ravivormid ja -viisi määrab sellegipoolest arst. Partnerid ja pereliikmed peaksid samuti ravi läbi tegema. Nagu täide puhul, tuleb ka sügeliste puhul kõik esemed, mis on olnud kontaktis nakatunud inimestega, pesta ja triikida.
Süüfilis
Tegu on väga tõsise haigusega. Süüfilise haigusetekitajaks on bakter. Haigus algab ühest kehapiirkonnast, ent võib teatud aja pärast muutuda süsteemseks ning kogu keha hõlmavaks haiguseks. Neli nädalat peale nakatumist tekib üks või mitu tihket, valutut, roosakaspunast haavandit.
Mõne aja möödudes suurenevad selles piirkonnas paiknevad lümfisõlmed. Haavandid võivad ise paraneda, kuid see ei tähenda, et haigus ei areneks. Haigus areneb edasi. Tihti ilmnevad ka üldnähud nagu halvenenud enesetunne, väsimus jne. On võimalik, et halb enesetunne kaob ja tekib mõne aja pärast uuesti. Harvematel juhtudel võib haigus levida ilma lööbeta, teisisõnu varjatud kujul. Süüfilise leviku põhjuseks on kaitsmata tupe-, päraku- ja suuseks. Väga harva on võimalik nakatuda ka mittesugulisel teel, näiteks kui emal on suus süüfilise haavand, võib ta nakatada oma last.
Kui süüfilis on varajases staadiumis, allub see ravile hästi. Ravimiseks üldjuhul haiglasse minema ei pea. Haiglasse minnakse vaid raskekujuliste tüsistuste korral. Ravijärgselt on kohustuslik aasta vältel kontrollida antikehade hulga vähenemist ning kadumist veres. Nii nakatunu eelmised kui ka praegused partnerid vajavad uurimist ja ravi.
Kui süüfilis jääb välja ravimata, võivad tüsistustena tekkida ravile allumatud muutused ajus, närvisüsteemis ja südame-veresoonkonnas. Ravimata süüfilisehaige rase naine võib nakatada sündimata last. Lapse nakatumine haigusega võib toimuda ka sünnitusprotsessi käigus. Kuna süüfilis on tõsine haigus, mis võib kulgeda ilma haigustunnusteta või raskesti märgatavate tunnustega, on neil, kellel puudub kindel sekspartner, soovituslik end perioodiliselt kontrollida.
Trihhomonoos
Trihhomonoosi tekitab parasiit. Naistel on haiguse sümptomiks lehkav ja vahutav tupevoolus, mis võib harvematel juhtudel olla veresegune. Lisaks võib esineda suguelundite turset ja valulikkust. ⅓ nakatunutest puuduvad haigustunnused täielikult. Meestel enamasti trihhomonoosi tunnused puuduvad, aga vaatamata sellele võivad nad nakatada teisi. Võimalik, et meestel ilmneb eritist ja valu kusitis või valulikkust urineerimisel.
Haigus levib enamus juhtudel sugulisel teel, aga võimalik on ka nakatuda mittesuguliste väga intiimsete kontaktide tõttu. Trihhomonoos allub ravile hästi. Kindlasti tuleks ravida kõiki seksuaalpartnereid, olenemata nende testi tulemustest. Trihhomonoosi saab edasi anda ka siis, kui haigusnähud puuduvad.
HIV ja AIDS
HIV on viirus, mis nõrgestab inimese immuunsüsteemi ja suurendab vastuvõtlikkust teistele nakkushaigustele. Tegu on eelkõige nakkusega, mis hävitab inimese organismi võimet kaitsta end haiguste eest. Selle nakkuse tõttu muutub inimese organism väga vastuvõtlikuks erinevatele haigustele, ka sellistele, mida terve immuunsüsteemiga inimesed põevad väga harva ja mille põhjustajateks on üpris ohutud bakterid, seened jne. On võimalik, et selle nakkuse tõttu hakkavad arenema ka kasvajad. HIV-nakkuse viimases faasis kujuneb välja AIDS.
AIDS on HIV-nakkuse lõppfaas. AIDS ei ole iseseisev haigus, see avaldub enamasti mitmesuguste harvaesinevate nakkushaiguste või pahaloomuliste kasvajatena. Vaatamata sellele, et HIV-viirusega nakatumisest kuni AIDSi kujunemiseni võib kuluda kümmekond ja rohkemgi aastat, ei kao see viirus organismist kuskile ning selle omaduseks on nõrgestada inimese immuunsüsteemi järk-järgult. Nakatunud inimene on nakkusohtlik kogu aeg, vaatamata sellele, et ta võib end pikka aega hästi tunda. HIV tekitab kroonilise seisundi, mida on võimalik vaos hoida. Viirusesse nakatumine ei tähenda veel seda, et inimene oleks haige. Kui ravi on alustatud õigel ajal ja eluviisid on tervislikud, võib nakatunu veel tükk aega hea tervise juures olla. Õigeaegne HIV ravi alustamine tagab inimesele täisväärtusliku elu aastateks.
HIVi nakatunud inimeste puhul kasutatakse ravimeid, mis muudavad viiruse paljunemise aeglasemaks ja takistavad sellega immuunsüsteemi hävimist. Korrapärase ja rutiinse raviga saab organismi nõrgestatud vastupanuvõimet tugevamaks muuta. Täna suudavad arstid viiruse arengut pidurdada. Vaatamata katsetele pole siiani HIV-vastast vaktsiini suudetud luua. allikas: